ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!

723 233 107

Protezy ruchome

Protetyka

Protezy ruchome to inaczej uzupełnienia, które pacjent może samodzielnie wkładać i wyjmować.

Stosuje się je w sytuacji, kiedy ilość i jakość pozostałych zębów nie daje możliwości wykonania uzupełnień stałych. Niemniej jednak, jest to grupa protez, która stwarza pacjentowi najwięcej problemów, będąc dużym ruchomym ciałem obcym w jamie ustnej. Ich adaptacja wymaga od pacjentów dużej cierpliwości.

Protezy ruchome można podzielić na:

  • protezy częściowe (osiadające i nieosiadające),
  • całkowite,
  • protezy nakładowe.

 

Do protez częściowych nieosiadających należą protezy szkieletowe. Wykorzystuje się je w przypadku braków zębowych zbyt rozległych na uzupełnienie mostem. Można je zaliczyć do najlepszych rozwiązań wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Wykonane są z metalu, a dzięki specjalnym klamrom nie uciskają dziąseł pacjenta, przez co nie wpływają destrukcyjnie na przyzębie tak jak zwykłe protezy akrylowe. W porównaniu do nich mają więcej zalet, m.in. zapewniają pacjentom łatwiejsze użytkowanie i większy komfort pomimo ich ciężkiej, na pierwszy rzut oka, budowy. Szkielet, jak każda proteza ma być nie tylko funkcjonalny ale także estetyczny. Czasami zdarza się, że metalowe klamry mocujące poprowadzone są w strefie estetycznej. W tej sytuacji mogą być widoczne, dlatego w takim przypadku lepszym rozwiązaniem są protezy szkieletowe acetalowe. Są one wykonane z materiału termoplastycznego, odpornego na zginanie, w kolorze dziąsła lub zębów, dlatego są niewidoczne w “strefie uśmiechu” a co za tym idzie – bardziej estetyczne. Ponadto stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób z alergią na metale. Podobnie jak klasyczne, protezy szkieletowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta.

 

Protezy nylonowe to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie protetyki. Są również wykonywane są z materiałów termoplastycznych, które dodatkowo są bardzo transparentne i doskonale komponują się z naturalną śluzówką pacjenta.

 

Mimo rozwoju protetyki stomatologicznej, poprawie jakości, funkcjonalności i estetyki to jedną z najpopularniejszych metod uzupełniania ubytków zębowych pozostają protezy akrylowe, zarówno częściowe jak i całkowite. Składają się one z rozległej płyty akrylowej w kolorze dziąseł, osadzonych w niej zębów oraz klamer, które w znacznie obciążają zęby własne pacjenta i mogą prowadzić do ich utraty. Ich popularność związana jest z niską ceną oraz z refundacją przez NFZ.

 

Ostatnią grupą protez są protezy nakładowe. Uzupełniają braki zębowe opierając się na korzeniach zębów lub implantach.

 

Protezy ruchome mają za zadanie odtworzenie braków zębowych i przywrócenie estetyki. Mają wiele zalet jak i wad. Nigdy w 100% nie zastąpią utraconych zębów. Pacjent musi uświadomić sobie, jakie są ograniczenia protez ruchomych i przyzwyczaić się do nich. Zgłaszając się po uzupełnienie protetyczne należy wiedzieć, że to lekarz dentysta indywidualnie dobiera odpowiednią protezę. Każdy przypadek jest inny, a preferencje pacjentów różnią się od siebie ze względu na estetykę oraz koszty zabiegu. W każdej sytuacji wymagana jest jednak współpraca pacjenta z dentystą, a tego drugiego z technikiem. Również higiena jamy ustnej oraz utrzymywanie czystości protez ma fundamentalne znaczenie dla powodzenia całego procesu leczenia.

Clinica Uśmiechu – Gabinet stomatologiczny

Dzisiaj to najlepszy dzień na uśmiech.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz naszą ofertę z zakresu: PROTETYKI

ul. Piastowska 4,
42-600 Tarnowskie Góry,
tel. +48 723-233-107

Pomagamy również w weekendy!