ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!

723 233 107

Korony i mosty, czyli…

Przywracamy piękny uśmiech.

Czym są korony i mosty?

Zarówno korony, jak i mosty należą do stałych uzupełnień protetycznych. Są mocowane do istniejących zębów lub implantów trwale i mogą być zdejmowane jedynie przez dentystę. Inaczej niż w przypadku protez ruchomych – wyciąganych.

Jak działają korony?

Korona służy do przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia uszkodzonego zęba, mogą też poprawić jego wygląd i kształt. Korona może zostać także umieszczona na implancie, gdzie swoim wyglądem i funkcją odtwarza brakujący ząb. Korony porcelanowe wyglądają jak naturalne zęby.
Stosujemy je w przypadku zastąpienia dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało zęba i występuje ryzyko jego złamania. Naprawy złamanego zęba, umocowania mostu, pokrycia implantu, zakrycia przebarwionego lub zniekształconego zęba.

 

Jak działają mosty?

Mosty są wykorzystywane do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Są one umieszczane w przestrzeniach, gdzie brakuje zębów ale mocowane do naturalnych zębów lub implantów otaczających puste przestrzenie. Zęby które ,służą jako punkty zakotwiczenia mostu nazywamy filarami. Do koron, które pokrywają filary, mocowany jest brakujący ząb. Całą taką konstrukcje nazywamy mostem. Podobnie jak w przypadku koron, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most.

 

Jak są wykonywane korony i mosty?

Przed wykonaniem korony bądź mostu należy oszlifować ząb lub zęby, tak aby korona lub most odpowiednio do nich pasowały. Po oszlifowniu zęba/zębów, dentysta wykona odpowiedni wycisk, na podstawie którego zostanie przygotowany model do wykonania korony lub mostu. Dobrany zostanie również prawidłowy kolor korony lub mostu, pasujący do pozostałych zębów.
Na oszlifowany ząb zostanie założona tymczasowa korona lub most w celu osłonięcia go w okresie przygotowywania stałej korony lub mostu. Gdy stała korona lub most są gotowe, wówczas tymczasowa korona lub most są zdejmowane i na oszlifowany ząb zakładana jest ostateczna praca.

 

Jaka jest trwałość koron i mostów?

Korona lub most może służyć do końca życia. Jednak czasem zdarza się, że ulegają one obluzowaniu lub wypadają. Również przy wypadkach i urazach tak naturalny ząb tak również korona może się uszkodzić. Średnio takie prace wytrzymują od 10 do 15 lat. Ważne jest przestrzeganie odpowiedniej higieny jamy ustnej w celu zachowania długowieczności wykonanej pracy. Most może utracić podporę, jeżeli ząb lub kość, które utrzymują go na miejscu, zostaną uszkodzone przez proces chorobowy. Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej i przyzębia.

 

Ile trwa wykonanie takiej pracy?

Przeważnie potrzebujemy od 7 do 14 dni aby wykonać koronę lub most. Zanim jednak zaczniemy należy zgłosić się na konsultację do lekarza w celu sprawdzenia czy ząb/zęby filarowe nie wymagają dodatkowe leczenia i czy warunki panujące w jamie ustnej umożliwią nam wykonanie takiej pracy.

Clinica Uśmiechu – Gabinet stomatologiczny

Dzisiaj to najlepszy dzień na uśmiech.

Serdecznie zapraszamy!

ul. Piastowska 4,
42-600 Tarnowskie Góry,
tel. +48 723-233-107

Pomagamy również w weekendy!

Artykuł został również opublikowany w tygodniu “Gwarek”.

Można go pobrać w formie PDF’a.

Korony i Mosty - przywracamy piękny uśmiech