ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ!

723 233 107

Leczenie kanałowe (endodontyczne)

Piotr Stępień

Gdy plomba nie wystarczy.

Coraz większa skuteczność endodoncji mikroskopowej.

Czym jest leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek zęba z systemu kanałów korzeniowych oraz jego prawidłowe opracowanie, odpowiednim odkażeniu lub zachowaniu jałowości kanałów oraz ich szczelne wypełnienie materiałem leczniczym, który blokuje możliwość rozwoju wtórej infekcji zęba.

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego

Kanałowo musimy leczyć zęby, które zostały zainfekowane próchnicą na tyle głęboko, że doszło do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zębowej (co manifestuje się najczęściej silnym, samoistnym bólem zęba oraz bólem sprowokowanym przez zimny lub gorący bodziec) oraz zęby w których dalszy rozwój procesu chorobowego doprowadził do obumarcia zęba (martwica miazgi). Następnie w skutek zainfekowania martwych tkanek rozwinie się ostre lub przewlekłe zapalenie tkanek otaczających ząb, często powodujące zniszczenie otaczającej kości.
 Czasami leczenia kanałowego wymagają również zęby przed wykonaniem stałych uzupełnień protetycznych – koron.

 

Po co używać mikroskopu?

System kanałów korzeniowych zęba to bardzo skomplikowana struktura anatomiczna. Niedostateczne opracowanie kanałów lub ich niekompletna dezynfekcja i wypełnienie mogą doprowadzić do ponownej infekcji.
Użycie mikroskopu zabiegowego pozwala na doskonałe uwidocznienie anatomii zęba i znacznie dokładniejszą pracę. Często pole pracy lekarza podczas leczenia kanałowego wynosi ok. 1mm^2, mikroskop pozwala osiągnąć jakość leczenia niedostępną pracując przy użyciu wzroku bez powiększenia.
Dokładniejsza praca to trwalszy i bardziej przewidywalny efekt leczenia.
Dzięki użyciu powiększenia można również o wiele oszczędniej opracować ząb, co skutkuje jego większą wytrzymałością po leczeniu – będzie nam służył o wiele dłużej.

Leczenie kanałowe - endodoncja

Ząb po leczeniu kanałowym

Równie ważna jak staranne wykonanie leczenia kanałowego jest jego trwała i szczelna odbudowa po jego zakończeniu. Zęby leczone kanałowo (często już znacznie zniszczone przed leczeniem) są o wiele bardziej narażone na złamania i pęknięcia, dlatego często wskazane jest wykonanie stałej odbudowy protetycznej – porcelanowe nakłady lub korony, które pozwolą zachować funkcję zęba znacznie dłużej od tradycyjnego rozległego wypełnienia.

Clinica Uśmiechu – Gabinet stomatologiczny

Dzisiaj to najlepszy dzień na uśmiech.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz naszą ofertę z zakresu: ENDODONCJI – LECZENIA KANAŁOWEGO

ul. Piastowska 4,
42-600 Tarnowskie Góry,
tel. +48 723-233-107

Pomagamy również w weekendy!