Nie taki diabeł straszny jak go malują, czyli…

Usuwanie zębów w pigułce.
W dzisiejszych czasach stomatologia zachowawcza daje możliwości leczenia zębów zniszczonych próchnicowo lub z innych przyczyn. Niestety w przypadku, gdy nie ma możliwości uratowania zęba konieczne jest jego usunięcie. Należy jednak pamiętać, że jest to zawsze ostateczność.
Ekstrakcja zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej polegający na jego usunięciu z zębodołu. Zabieg zawsze powinien być poprzedzony wywiadem lekarskim, w którym lekarz stomatolog zbiera informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, chorób niedawno przebytych, chorób towarzyszących, ewentualnych alergii na środki stosowane do znieczuleń miejscowych. Jest to bardzo ważny element, często lekceważony przez pacjentów. Należy pamiętać, że usunięcie zęba jest zabiegiem, w przypadku którego istnieją przeciwskazania bezwzględne i względne. Do pierwszej grupy zaliczamy: zęby tkwiące w guzie nowotworowym, naczyniaku lub ich sąsiedztwie. Na liście przeciwwskazań względnych znajdują się natomiast m.in. owrzodzenie jamy ustnej, opryszczka, szczękościsk, skazy płytkowe i osoczowe, białaczka, choroby serca, wątroby i nerek, nieuregulowane nadciśnienie, choroby zakaźne. Po wykluczeniu przeciwskazań do ekstrakcji można przystąpić do samego zabiegu.
Z pewnością usunięcie zęba jest tematem budzącym wiele wątpliwości pacjentów. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, które najczęściej słyszymy od naszych pacjentów w gabinecie.
Czy usunięcie boli?
Obecnie stomatologia dysponuje szeregiem leków znieczulających miejscowo, a w takim znieczuleniu najczęściej wykonywana jest ekstrakcja. Wyłączają one przewodnictwo nerwów w określonym obszarze, a pacjent pozostaje świadomy. Dobrze podane znieczulenie eliminuje całkowicie ból, a co za tym idzie, lęk pacjenta. Nawet w przypadku ropnych zakażeń, gdzie najważniejsze jest aby usunąć ząb przyczynowy.
Czy zabieg jest długi?
Często usunięcie zęba jest szybkie i bezproblemowe. Niestety mimo zaawansowanych technik diagnostycznych, nie zawsze jest łatwo i przyjemnie. Nieraz wymagane jest użycie dodatkowych wierteł i innych narzędzi chirurgicznych, co wydłuża czas trwania zabiegu. Należy pamiętać, że wszystkie czynności podejmowane przez dentystę prowadzą do jak najsprawniejszego i najlżejszego dla pacjenta usunięcia.
Jakie są zalecenia po usunięciu zęba?
Ważne jest utrzymywanie rany poekstrakcyjnej w czystości i zapobieganie zakażeniu. Dentysta poprosi o delikatne zagryzienie kawałka suchej, sterylnej gazy, którą należy pozostawić na miejscu przez okres 30–45 minut w celu ograniczenia krwawienia w czasie, gdy dochodzi do krzepnięcia krwi. Przez kolejne 24 godziny nie należy palić tytoniu, intensywnie przepłukiwać jamy ustnej ani czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji. Należy również unikać wysiłku fizycznego.
Jak wygląda gojenie?
W większości przypadków, gdy pacjent stosuje się do zaleceń lekarza gojenie przebiega bezproblemowo. Proces ten trwa od 6-8 tygodni. Jako, że jest to ingerencja chirurgiczna, która pozostawia ranę, możliwy jest ból i dyskomfort po ustąpieniu znieczulenia. Zaleca się wówczas doraźne zażycie leków przeciwbólowych łatwo dostępnych w aptekach. Jeśli ból jest intensywny i nie ustępuje należy zgłosić się do kontroli celem wdrożenia odpowiedniego postępowania. W myśl zasady „lepiej dmuchać na zimne” – kiedy pacjent ma jakiekolwiek dolegliwości po usunięciu, należy zasięgnąć porady u stomatologa.
Co w miejsce braku?
Należy pamiętać, że ekstrakcja jest zabiegiem nieodwracalnym dlatego ważne jest rozważenie leczenia zachowawczego przed jego wykonaniem. Po wygojeniu rany zaleca się jak najszybsze uzupełnienie braków zębowych za pomocą protez ruchomych, stałych bądź implantów. Jest to jednak temat na oddzielny artykuł.
Jak mówi tytuł artykułu „nie taki diabeł straszny jak go malują”. Jeśli zajdzie u Państwa konieczność usunięcia zęba nie należy obawiać się zadawania pytań. Stomatolog jest lekarzem, specjalistą w swojej dziedzinie, i jego celem jest pomaganie swoim pacjentom. Warto obdarzyć go zaufaniem i posłuchać jego rad oraz wskazówek.
Clinica Uśmiechu – Gabinet stomatologiczny
Dzisiaj to najlepszy dzień na uśmiech.
Serdecznie zapraszamy!
ul. Piastowska 4,
42-600 Tarnowskie Góry,
tel. +48 723-233-107
Pomagamy również w weekendy!